Mustafa Hortum, Spor Toto Süper Lig’in 9. haftasında Türk Telekom Stadyumu’nda 22 Ekim Pazar günü 19.30’da oynanacak dev derbiyi kaleme aldı!

 

Merakla beklenen Galatasaray – Fenerbahçe maçı için Mustafa Hortum’dan ufak nüanslar!

 

Süper ligin henüz başında olmamıza rağmen belki de kaderini etkileyecek derbi olacak.
İlk haftalarda izlediğimiz gergin,stresli bir derbi izleyeceğimizi düşünüyorum. Kuşkusuz bu maç Fenerbahçe cephesi için tamam yada devam maçı olacak.Maçın kaybedilmesi durumunda 9.haftada 11 puan fark olacak ve geri dönüş için çok ciddi bir puan marjı demek.Kaldı ki önünde bir değil en 3 takım olduğunu sayarsak sezon başladığı gibi bitebilir.
Ev sahibinde ise sezon facia başlamasına rağmen gelen üst üste galibiyetler sonrası adeta bahar havası esiyor.8 de 7 ile efsane başlangıç sonrası oyuncuların özgüveni tavan yapmış durumda.Üstelik taraftarının önünde oynayacak olması, maçın tüm biletlerinin bittiği haberleri ile birlikte ağır favori olduğu da aşikar.
Fenerbahçe cephesinin bana göre en büyük avantajı derbi kaybetmemesi. Üstüne sarı kırmızılı ekibe karşı kurduğu psikolojik üstünlük olacak.Aykut Kocaman’da hafta içi yaptığı açıklamala da bunu ima etti.Ayrıca rakibin nispeten kolay rakiplerle oynadığını vurguladı. Kocaman takımına kendi felsefesini oturtmaya çalışıyor.Bu oyun tarzı taraftar için çok sıkıcı,göze hoşgelmeyen futbol olsada sonuca gitmeyi esas alan bir yapıda oynuyorlar. Topa hükmetmeyi seven , genelde kendi alanında pas yapan ,önde basan bir tarzı var Aykut Kocaman’ın fakat bu oyuncu grubu ile bu mümkün mü ? Bence büyük bir soru işareti.
Bu maçta önde göbekte Souza,Ozan ikilisi ile çıkacağını önlerine Guiliano’yu koyup ileri üçlüde Dirar,Valbuena ve Janssen ile çıkacaktır. Bu kadro 3 puan için çıktım mesajı verebilir.Zaten bu kadroda Mehmet Ekici olmaması çok büyük dezavantaj oluyor.Çünkü oyunun iki yönünü de oynayabilen başka orta saha oyuncusu yok.Göbekte Mehmet Topal’ı koyup üçlü orta saha çıkarsa maçı 0-0 ‘a kitleyelim atarsak 3 atamazsak 1 puan tarzında çıkarsa da şaşırmamak gerekir.Gerçi Kocaman’ın Vardar maçında gol atması gerekirken forvet çıkarıp forvet aldığını da biliyoruz.
Ev sahibinde ise oyun tarzı nispeten oturmuş durumda. Feghouili’nin gelişi ile birlikte roller daha da belirgin oldu.Belhanda ,Sneijder gibi statik 10 numara değil.Orta sahaya yardım eden,basan, adam kovalıyan bir oyuncu.Bununla birlikte Sneijderin yarattığı etkiyi de beklememek gerek. Tudor zaten bu yüzden Sneijder kumarını oynadı.Gomis attığı 13 isabetli şutta 9 gol atmayı başardı.Yani 18 içinde topu alırsam golu atarım diyor.Ev sahibi takımdaki en önemli faktör süpriz şekilde Tolga oldu.
Tolga son Konya maçında oynamadı ve bu yüzden Fernando iki stoperin arasına girip (Terim’in takımındaki Melo gibi ) defansı üçledi.Bu da takım kimyasını bozdu.Çünkü orta sahadaki kalabalık olup basan takım gitti.Bu maçta Tolga,Ndiaye ve Fernondo ile Fener’in ağır orta sahasına çok kolay üstünlük kurabilir.Ayrıca Tolga oynadığında sol açık gibi gözükse de orta sahada oynadığı için her tarafa yetişebiliyor.Bu da önde Belhanda ,Feghouili ikilisine rahat topla buluşma imkanı verecektir.
Gs’nin öndeki kanat adamları Fenerbahçe’nin beklerini çıkartmadığı sürece tek taraflı oyun izleriz. Çünkü Fenerbahçe kanatlardan oynamayı tercih ediyor ve iki bek çıkmadığı sürece uzun top oynayacaktır. Heleki Soldoda ile başlarsa ilerde hiç top tutamayacağını ve tek kaleye döneceğini düşünüyorum.
Seyirci baskısı ile maça hızlı başlayacak Galatasaray erken gol bulursa maç farka gidebilir.Fb maç başında gol yemeyip oyunun zamanını kısaltmayı ve kontradan gol aramayı düşünecek. Maçın anahtarı ilk 20 dakika olacaktır.
Bana göre temposu yüksek ve gollü bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.Şimdiden herkese keyifli seyirler dilerim.
Yazan: Mustafa Hortum